Dve kľúčové správy zverejnené pri príležitosti prvého výročia REHEATEAST
Prvý rok projektu REHEATEAST sa blíži ku koncu a tento míľnik sa pripomína zverejnením dvoch správ, ktoré z rôznych pohľadov osvetľujú stav systémov diaľkového vykurovania a chladenia (CZT) v krajinách podunajského regiónu. Obe publikácie obsahujú údaje a analýzy za všetkých osem krajín zapojených do projektu: Bosnu a Hercegovinu, Bulharsko, Chorvátsko, Maďarsko, Rumunsko, Slovensko, Srbsko a Slovinsko.
Prvá správa s názvom Prieskum a analýza výsledkov medzi zainteresovanými stranami v oblasti diaľkového vykurovania a chladenia poskytuje prehľad a hĺbkovú analýzu názorov piatich kľúčových skupín zainteresovaných strán: výrobcov a distribútorov tepla, správnych a regulačných orgánov, dodávateľov technológií a výrobcov systémov, finančníkov a investorov a spotrebiteľov a médií.
V správe sa opisujú priority a názory zainteresovaných strán na súčasný stav a budúci potenciál systémov CZT. Zo zistení vyplýva, že pre účinný prechod na udržateľné zásobovanie teplom sú kľúčové tieto prvky: politická podpora a usporiadaný právny rámec, implementácia moderných technologických riešení a aktívne zapojenie všetkých zainteresovaných strán a verejnosti. Okrem toho sa v správe zdôrazňuje potreba zosúladených opatrení vrátane rozsiahlych investícií do výstavby, rekonštrukcie a modernizácie infraštruktúry CZT, ako aj digitalizácie a integrácie s inými sektormi. Takéto prístupy umožňujú urýchlené zvýšenie energetickej účinnosti a zníženie závislosti od fosílnych palív a emisií skleníkových plynov.
Druhá správa Analýza výziev, nedostatkov a osvedčených postupov v oblasti diaľkového vykurovania a chladenia, predstavuje kritériá hodnotenia udržateľnosti systémov CZT. Následne poskytuje komplexný prehľad projektov, iniciatív a štúdií zameraných na rozvoj tejto oblasti, najmä v Európe. Pre krajiny zapojené do projektu správa poskytuje komplexnú analýzu sektora CZT, pričom prináša porovnania z hľadiska strategickej úlohy, regulačných režimov a akčných plánov a nástrojov na podporu riešení diaľkového vykurovania.
Systematicky predstavuje kľúčové výzvy a nedostatky v rozvoji diaľkového vykurovania a zároveň poukazuje na osvedčené postupy z regiónu a EÚ. Slovenské vydanie tejto správy sa pripravuje a očakáva sa, že bude k dispozícii vo februári 2025.